Polecamy

kon
kot pies

firmynet.jpg

Warunki podstawowe podróżowania z psami, kotami i fretkami do wszystkich państw członkowskich UE


1. Identyfikacja zwierzęcia przy użyciu mikroczipu (spełniającego określone w rozporządzeniu normy ISO) lub tatuażu );
2. Szczepienie przeciwko wściekliźnie przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki i po oznakowaniu zwierzęcia;
3. Paszport zawierający powyższe dane.

Od 1stycznia 2012 roku podróżowanie w granicach UE jest znacznie ułatwione.

Najważniejsze zmiany dotyczą podróży do Wielkiej Brytanii, Irlandii i na Maltę. Do końca zeszłego roku  wymagano aby zwierzęta były zaopatrzone w dodatkowe dokumenty i świadectwa takie, jak zaświadczenie o wykonaniu specjalistycznego badania serologicznego krwi w kierunku obecności przeciwciał neutralizujących wirusa wścieklizny. Badanie przeprowadzało kilka certyfikowanych laboratoriów w Polsce  m.in. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, zwierzę mogło być przewiezione np. do Wielkiej Brytanii dopiero po upływie 6 miesięcy od pobrania krwi. Ponadto nie wcześniej niż 48 godzin i nie później niż 24 godziny przed wyjazdem kot, pies lub fretka musiały być poddane kuracji specjalnymi preparatami przeciw tasiemczycy i przeciw kleszczom. 

Dotychczasowe procedury bardzo utrudniały przemieszczanie się ze zwierzetami do tych Państw i często  uniemożliwiały inną niż na długo wcześniej planowaną podróż. Obecnie okres dzielący wyjazd od uzyskania koniecznych dokumentów wynosi 21 dni (od pierwszej szczepionki przeciw wściekliźnie po oznakowaniu zwierzęcia chipem). W dalszym ciągu przepisy dotyczące kuracji przeciw kleszczom i tasiemcom nie są jednolite. Szwecja zrezygnowała z obydwu, ale Malta i Finlandia wymagają jednej z nich. Wielka Brytania i Irlandia wciąż są niezdecydowane.

Niestety nadal bardzo  skomplikowane wymagania muszą spełnić ci, którzy planują wyjazd poza terytoria Unii Europejskiej. W każdym kraju natrafią na zupełnie inne przepisy. Ponadto, w chwili powrotu do ojczyzny, zwierzę będzie musiało po raz kolejny przejść wszystkie badania.