Polecamy

kon
kot pies

firmynet.jpg

   Wścieklizna jest nieuleczalną i śmiertelną chorobą ludzi i zwierząt. Wirus wścieklizny przenosi się  przez bezpośredni kontakt ze śliną chorego na wściekliznę

W związku z tym aby zarazić się wścieklizną konieczne jest pokąsanie lub kontakt rany lub błon śluzowych ze śliną  zawierającą wirus wścieklizny.  Wykluwanie się choroby  (inkubacja) może być bardzo różne - osobniczo i gatunkowo i trwa od tygodnia do 3-9 miesięcy).

Pierwsze stadium choroby trwa max. kilka dni. W tym czasie zmienia się zachowanie - zwierzęta płochliwe stają się odważne, graną się do ludzi (np. zwierzęta dzikie) i często są agresywne , natomiast te które były normalnie ufne stają się lękliwe  i chowają się przed ludźmi. U nie których psów zauważono swędzenie skóry w miejscu pokąsania.

W drugim stadium  tzw. Pobudzeń , które trwa ok tygodnia, zwierzę sprawia wrażenie wystraszonego. Ma rozszerzone źrenice, jest niespokojny, często agresywny i w ciągłym ruchu. W tym okresie zwierzęta ma chęć do przemierzania dużych odległości i wycia "bez powodu"  Narasta tendencja do kąsania. Często zauważa się połykanie niejadalnych przedmiotów np. kamieni.U zwierząt takich zanika respekt do naturalnych wrogów, atakują zwierzęta i ludzi.

W stadium trzecim - porażeń - pojawia się brak koordynacji ruchów, orientacji i napady drgawek. Okres ten trwa 3-4 dni i kończy się zawsze śmiercią. 

 

czasami zdarza się tzw . wścieklizna utajona kiedy powyższe klasyczne stadia choroby nie występują i zwierze przez cały okres choroby jest osowiałe, niechętnie się porusza, nie je , nie pije. Często "wypadają" trzecie powieki, zauważa się nierównomiernie opadnięte uszy i nierównomiernie rozszerzone źrenice.

 

Kliniczne rozpoznanie wścieklizny jest bardzo trudne nawet przy typowym przebiegu, w związku z tym każde pokąsanie człowieka należy zgłósić do lekarza weterynarii i do lekarza medycyny.